Det skal da så også lige nævnes at han ganger det hele med 1 million og slet ikke fatter jeg er flov over mig selv - nej nej, han mener jeg bliver sur. Igen, han er den eneste i det her forhold, som gør det hele rigtigt og sådan har jeg faktisk haft det hele mit liv. ALT hvad jeg har gjort, kunne gøres anderledes og bedre på alle andres måder.
Ja, jeg har da ondt af mig selv, siger det bare aldrig højt eller fortæller det til nogen. I stedet tager jeg en gang i mellem et glas eller 2, bare for at være lidt god ved mig selv. Men det bliver jo nogen gange til lidt for meget. Som sagt, så er det bestemt ikke hver dag jeg drikker og jeg passer mit fuldtidsarbejde, gør rent hjemme, vasker tøj og tager mig af familien.
Min kæreste mener jeg trænger til hjælp med at styre alkoholen, jeg ved det ikke helt selv. Det er jo heller ikke sådan at jeg bliver pinligt beruset når vi er til fest eller har gæster.
Et eller andet sted, har jeg lyst til at flytte alene sammen med min datter, men tror ikke jeg vil kunne undværre min kæreste. Jeg orker bare ikke det med at der bliver holdt så meget øje med mig som der gør og at jeg bliver dømt hele tiden. Han må jo godt drikke øl når han er til fodbold med drengene, men han har jo heller ingen forældre er er død af druk.
Så kære Birte, mener du jeg har brug for hjælp med at styre alkoholen?
Kærlig hilsen